مسئول کمیته فوق سبک سازمان هواپیمایی کشوری از الزام ثبت پلاک برای پهپاد های غیرنظامی خبر داد.

الزام ثبت پلاک برای پهپادهای غیرنظامی

خبر 1402/01/17 627

مسئول کمیته فوق سبک سازمان هواپیمایی کشوری از الزام ثبت پلاک برای پهپاد های غیرنظامی خبر داد.

به نقل از سازمان هواپیمایی کشوری، محمدمهدی قرنلی گفت: چهار مجوز آموزشی عملیاتی، طراحی و ساخت، تعمیر و نگهداری برای پهپاد ها باید اخذ شود که اطلاعات مربوطه برای اخذگواهی نامه با عنوان شیوه نامه ۹۰۶۰ در پایگاه اینترنتی سازمان هواپیمایی وجود دارد که تمامی شرایط از جمله وزن و ارتفاع پروازی توضیح داده شده است.

وی با بیان اینکه هر پهپادی که تهیه می شود باید پلاک شود افزود: متقاضیان می توانند با مراجعه به پایگاه اینترنتی سازمان هواپیمایی پهپاد خریداری شده را ثبت کنند.

قرنلی خاطرنشان کرد، تاکنون ۱۰ هزارپلاک ثبت شده است.

وی تاکید کرد: صرف داشتن پلاک، مجوزی برای پرواز محسوب نمی شود و دارندگان پهپاد ها فقط می توانند با این مجوز آن ها را جابه جاکنند.

مسئول کمیته فوق سبک سازمان هواپیمایی گفت: باتوجه به قوانینی که در مجلس در حال تصویب است به لحاظ بحث امنیتی و انتظامی حمل بدون پلاک شامل مجازات های سختی است.

قرنلی تصریح کرد:برای استفاده از این وسایل افراد باید دوره های خاصی را طی و گواهی نامه دریافت کنند.

وی گفت: افراد شخصی برای پرواز پهپاد ها می توانند با شرکت های دارای مجوز قرار داد ببندند.

مسئول کمیته فوق سبک سازمان هواپیمایی یادآور شد: در حوزه عملیاتی پهپاد ها در معادن، اکتشاف، نقشه برداری شهری، کشاورزی و در حوزه تحقیقاتی در وزارت خانه های نیرو و نفت استفاده می شوند.

محمد مهدی قرنلی در پایان با اشاره به اینکه آمار دقیقی از شمار پهپاد ها در دست نیست گفت: به صورت حدودی در کشور بالای ۵۰ هزارپهپاد وجوددارد.

امتیاز بدهید:
1 2 3 4 5
0/5 (0 امتیاز)
نظر خود را وارد کنید
مرکز آموزش خلبانی پهپاد کارا آمایش نارین کاسپین